Ładuję ...

Terapia humanistyczna

Terapia humanistyczna

Terapia humanistyczna to rodzaj pomocy psychoterapeutycznej, który polega na koncentracji na indywidualnym potencjale pacjenta i tym, w jaki sposób może on wzrastać, wykorzystując do tego wszelkie swoje przymioty. Doskonale rozumie unikalność wszelkich sytuacji, a jednocześnie wierzy w moc samouzdrawiania. Dla kogo może sprawdzić się terapia humanistyczna oraz w jaki sposób przebiega? 

Terapia humanistyczna – co to jest? 

Terapia humanistyczna to podejście w psychoterapii, w którym ważne jest przeżywanie tego, co „tu i teraz”. Bardzo ważne jest oparcie terapii na autentyczności oraz na pełnym zaufaniu na linii terapeuta-klient. Terapia humanistyczna walczy o to, aby pacjent zdał sobie sprawę z tego, że jako całość – jest w stanie doprowadzić do rozwoju i realizacji na wybranych przez siebie polach. Terapia humanistyczna opiera się na doświadczeniach, ale jednocześnie zachęca pacjenta do konfrontacji z uczuciami, myślami oraz zachowaniami w bezpiecznej oraz empatycznej atmosferze. Techniki pracy często obejmują rozmowy, refleksję, pracę z emocjami, a sam terapeuta często sięga również po metody kreatywne. Czas trwania takiej terapii to kwestie indywidualne – to rodzaj terapii, który może trwać kilka tygodni, ale również kilkanaście miesięczy czy nawet lat. Wszystko w zależności od potrzeb pacjenta. 

Terapia humanistyczna – dla kogo? 

Szczególnie na terapii humanistycznej mogą skorzystać: 

1.    Osoby, które chcą lepiej zrozumieć siebie – swoje emocje, myśli oraz wartości 
2.    Osoby, które chcą pracować nad swoją samooceną, zadowoleniem z siebie oraz zamierzają ćwiczyć swoją pewność siebie 
3.    Osoby, które doświadczają trudności w relacjach z innymi ludźmi 
4.    Osoby, które przechodzą trudne chwile, znajdują się w kryzysie lub planują spore zmiany w swoim życiu 
5.    Osoby, które mają problemy emocjonalne, takie jak np. lęk czy stres 
6.    Osoby, które poszukują dla siebie miejsca na świecie, kierunku, w którym chcieliby pójść 
7.    Osoby, które chcą się rozwijać m.in. swoją kreatywność czy szukają sposobów na to, w jaki sposób wyrazić siebie.