Terapia EMDR to dość nowatorska metoda leczenia trudności psychicznych, która zyskuje popularność na całym świecie – wszystko to dzięki udokumentowanym efektom, jakie przynosi już z sesji na sesję. Terapia polega na odwrażliwianiu i przetwarzaniu, a to wszystko dzieje się za pomocą ruchu gałek ocznych. Czym dokładnie jest terapia EMDR i czy faktycznie wykorzystuje się ją jedynie w leczeniu PTSD, czyli zespołu stresu pourazowego?
Terapia EMDR jest dosyć nowatorską formą leczenia, która szczególnie wykorzystywana jest w leczeniu traum. Nie jest to jedyny problem, którym może zająć się ten typ terapii. Podstawa leczenia to odwrażliwianie oraz przetwarzanie, a całość również opiera się na rozmowie terapeuty z pacjentem. Dochodzi tutaj jednak dodatkowy element – specjalista, który prowadzi terapię, stymuluje zmysły pacjenta, kiedy ten opowiada o tym, co jest przyczyną jego cierpienia. Zazwyczaj podczas tego rodzaju terapii, sięga się bardzo głęboko i porusza niewygodne, bolesne tematy, jednocześnie stymulując zmysł wzroku pacjenta. Szybkie oraz powtarzalne ruchy gałek ocznych powodują z kolei na złagodzenie intensywności doświadczanych emocji i myśli. EMDR opiera się na przekonaniu, że ludzki mózg posiada naturalną umiejętność do regeneracji psychicznej. Zasoby, z powodu cierpienia, mogą być zahamowane, a terapia ma na celu odblokowanie tej możliwości. Dzięki temu dochodzi do poprawy stanu pacjenta i wyjściu z błędnego koła cierpienia.
EMDR, chociaż uznaje się, że wykorzystywana jest tylko w leczeniu zespołu stresu pourazowego, świetnie sprawdza się także w leczeniu innych problemów psychicznych. Wśród nich wyróżnia się:
1. Zaburzenia lękowe
2. Depresję
3. Trudności z radzeniem sobie z emocjami
4. Zaburzenia osobowości
5. Myśli samobójcze oraz tendencje do zachowań autodestrukcyjnych
Szczególnie jeśli dotychczasowo korzystaliśmy z innego rodzaju terapii, który nie przynosił zamierzonego efektu, może okazać się, że terapia EMDR może przynieść niemalże natychmiastową ulgę.