Ładuję ...

Terapia systemowa

Terapia systemowa

Terapia systemowa to rodzaj terapii, który skupia się na działaniu całego systemu, a nie tylko jednostki. Dlatego właśnie to rodzaj terapii, który polecany jest szczególnie rodzinom. Skupia się na zrozumieniu oraz leczeniu problemów psychicznych poprzez analizę relacji, w których na co dzień żyje oraz funkcjonuje jednostka, która zgłosiła się na psychoterapię. W ujęciu systemowym problem jednostki jest rozpoznawany w znacznie szerszym kontekście i nie traktuje problemu jednostki z poziomu izolacji. Co jeszcze warto wiedzieć o terapii systemowej? 

Terapia systemowa – co to jest? 

Terapia systemowa to rodzaj psychoterapii, która skoncentrowana jest na analizie oraz leczeniu wzorców komunikacji oraz interakcji między wszystkimi członkami systemu – najczęściej w rodzinie, ale może to również być grupa znajomych, para czy znajomi z pracy. Podkreśla się w tym nurcie, że problemy jednostki są często zakorzenione w dynamice relacji i ciężko jest podchodzić do problemu jednostki w sposób izolujący, jeśli z całą pewnością wiąże się z otoczeniem, w którym żyje pacjent. Terapia systemowa to głównie zrozumienie złożonych relacji między członkami systemu oraz wpływie tych relacji na funkcjonowanie jednostki. Ważne jest określenie ról, rozpoznanie granic oraz wzorców zachowań w systemie, aby móc z nimi pracować. Co istotne – terapia systemowa może również być prowadzona indywidualnie, ale terapeuta skupia się na opowieściach, z których wyciąga esencję do określenia roli jednostki w danym układzie. 

Terapia systemowa – dla kogo? 

Terapia systemowa może być pomocna dla wielu ludzi, z najróżniejszymi problemami. Często wskazuje się, że terapia systemowa może dotyczyć rodzin / par: 

1.    Które mają problemy komunikacyjne (najczęściej całych rodzin) 
2.    Które przechodzą przez kryzysy
3.    Które muszą radzić sobie z problemami behawioralnymi, czyli prezentują określone zachowanie, które nie do końca jest akceptowalne 
4.    Które mają problemy w związku 
5.    Które zmagają się z uzależnieniem jednego z członków 
6.    Które doświadczają problemów z powodu chorób psychicznych 

Warto indywidualnie dowiedzieć się, czy dany rodzaj terapii jest dla nas odpowiedni, zanim z niego skorzystamy.