Ładuję ...

Terapia uzależnień

Terapia uzależnień

Uzależnienie to stan nabyty, który jest zaburzeniem zdrowia psychicznego (i fizycznego). Charakteryzuje się trwałym przymusem wykonywania określonej czynności lub zażywania psychoaktywnej substancji chemicznej. Możliwe jest uzależnienie od alkoholu, narkotyków, ale również zakupów, pracy, seksu czy hazardu. Terapia uzależnień ma na celu walkę z uzależnieniem. W jaki sposób przebiega leczenie uzależnień?

Terapia uzależnień – jak działa? 

W uzależnieniach wyróżnia się ich dwa rodzaje – uzależnienia chemiczne oraz behawioralne. Te pierwsze dotyczą zażywania różnych substancji np. alkoholu, leków czy narkotyków. Z kolei drugie zaburzenia to zachowanie kompulsyjne, które powtarzamy, nawet jeśli nie do końca tego chcemy. Tutaj zalicza się m.in. zakupy, hazard czy seks. Ale uzależnionym można być również od częstego mycia rąk, od sportu, ale zalicza się tutaj również samookaleczanie. Leczenie uzależnień to cały proces, który ma na celu resocjalizować osoby uzależnione, a następnie pomóc im do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie oraz wypracowanie sposobów radzenia sobie w codziennym życiu, aby zaprzestać sięgania po używki lub wykonywania konkretnych czynności, które przynosiły wyrzut dopaminy. Skuteczność terapii zależy od jej rodzaju – inaczej będzie się prowadziło terapię alkoholową, a inaczej terapię hazardu. 

Terapia uzależnień – jak przebiega? 

Terapia uzależnień opiera się na etapach:

1.    Diagnoza oraz motywacja – klasyfikacja rodzaju uzależnienia oraz wsparcie chorego w przyznaniu przed sobą, że problem występuje 
2.    Terapia podstawowa – na ogół odbywa się na oddziałach terapii uzależnień lub prywatnych, zamkniętych ośrodkach. Tutaj dochodzi do wielu spotkań, takich jak terapia grupowa oraz indywidualna, i opiera się na schematycznym programie pracy 
3.    Terapia pogłębiona – dopasowanie terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta. Docelowym założeniem tego etapu jest podtrzymanie życia w trzeźwości.