Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach to rodzaj procesu terapeutycznego, którego zadaniem jest znalezienie oraz wykorzystanie rozwiązań, odrzucając przy tym skupianie się na problemach oraz przyczynach tychże problemów. Nie dochodzi więc do ich głębszej analizy, a jedynie terapeuta zachęca pacjenta do tego, aby skupił się na znalezieniu wyjścia z trudnych sytuacji.
Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach, zwana również TSR, to terapia, która skupia się na znalezieniu wyjść z trudnych sytuacji, zamiast skupiania się na samych problemach oraz powodach, które doprowadziły do rozwoju danej sytuacji. To podejście terapeutyczne, które skupia się także na poszukiwaniu oraz wykorzystaniu mocnych stron, a także zasobów klienta. Zazwyczaj ma charakter krótkoterminowy, co oznacza, że dąży do tego, aby jak najszybciej osiągnąć założony cel. W tym procesie to klient jest ekspertem od własnego życia, a terapeuta ma za zadanie wspierać potrzeby klienta, podkreślać jego mocne strony oraz zasoby. Terapeuta wskazuje również, jakie zachowania działają, a jakie nie i co jest korzystne dla niego, a co przynosi odwrotny skutek od zamierzonego.
Główne założenia w terapii to koncentracja na pozytywach, na tu i teraz oraz na przyszłości, przekonanie, że małe zmiany wywołują duże zmiany, powtarzanie zachowań, które nam służą oraz podkreślenie największej sprawczości u klienta.
W ten sposób podsumowuje się TSR:
1. Jeśli coś działa – rób tego więcej.
2. Jeśli coś nie działa – rób coś innego
3. Jeśli coś się nie zepsuło – nie naprawiaj
4. Nie komplikuj. Życie jest proste.
Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach jest tak naprawdę dla każdej osoby, która potrzebuje wsparcia w rozwiązaniu problemów. Nie ma tutaj ram, według których jedne osoby dobrze poczują się w procesie terapeutycznym a inne nie. Terapia ta jest stosowana najczęściej w terapii par, rodzinnej, indywidualnej oraz w pracy z dziećmi czy młodzieżą. Również w sytuacjach kryzysowych poleca się zastosowanie TSR.