Psychoterapia może przyjmować różne formy – terapii dla par, terapii grupowej, a także terapii indywidualnej. W tej ostatniej psychoterapeuta spotyka się 1:1 z pacjentem i to na nich skupia się cały proces. Terapie z większą ilością osób nie są dla każdego, dlatego wiele osób, które decyduje się na terapie – wybiera dla siebie terapię indywidualną. W terapii indywidualnej cały nacisk kładziony jest na pacjenta i na wszystko, co go dotyczy, a więc na jego uczucia, przemyślenia, nastawienie oraz sposób postrzegania siebie. W jaki sposób prowadzona jest terapia indywidualna? Jak dokładnie wygląda?
Terapia indywidualna polega na tym, żeby skupić się na pacjencie i tym, co on czuje, jak myśli oraz w jaki sposób postrzega siebie i otoczenie. Pierwsza sesja zazwyczaj ma charakter konsultacji, zapoznania się z terapeutą i przeprowadzenia wywiadu, w celu dopasowania sposobu terapii. Podczas kolejnych spotkań psychoterapeuta będzie przechodził głębiej i głębiej, aż uda się dotrzeć do sedna problemu.
Istnieje kilka wskazań do tego, kiedy skorzystać z terapii indywidualnej. Są to między innymi:
1. Brak radości i satysfakcji z życia
2. Trudne stany emocjonalne
3. Problem z kontrolowaniem emocji
4. Nadmierna potrzeba towarzystwa, brak autonomii
5. Trudności w kontaktach z innymi ludźmi
6. Brak pewności siebie
7. Trudności w stawaniu granic i brak asertywności
8. Kryzysy życiowe
9. Traumy oraz trudne doświadczenia
10. Samotność i poczucie izolacji
11. Zaburzenia jedzenia oraz snu
12. Uzależnienia od substancji psychoaktywnych
Długość terapii indywidualnej zależy od tego, z jakim problemem zgłasza się pacjent. A jaką terapię warto wybrać na terapię indywidualną?
W zależności od rodzaju problemu należy wybrać odpowiednią terapię dla siebie. Może być to terapia poznawczo-behawioralna, humanistyczna, systemowa, Gestalt albo zupełnie inna, niewymieniona tutaj terapia. To wszystko zależy od tego, co stanowi największe obciążenie psychiczne dla danego pacjenta.
Znajdź odpowiedniego psychoterapeutę dla siebie na Psychomedi.pl. Nie bój się poprosić o pomoc.