Kiedyś bardzo popularne było podejście, że co by się nie działo – należy akceptować swojego partnera, pewne rzeczy znosić w ciszy, bo niektórych rzeczy nie da się zmienić. Dzisiaj jesteśmy bardziej świadomi i znamy możliwości, jakie daje nam rynek psychologii i psychoterapii. Jednym ze sposobów na to, w jaki sposób poradzić sobie w trudnej sytuacji w małżeństwie lub związku, jest wybranie się na terapię dla par. W jaki sposób przebiega taka terapia i co może dać obu stronom?
Terapia dla par to rodzaj psychoterapii, która skierowana jest dla osób w związkach formalnych i nieformalnych, które zaczęły odczuwać, że w ich związku potrzeba pomocy. Ma na celu rozwiązanie problemu, poprawienie jakości komunikacji, naprawę relacji oraz dojście do wspólnych wniosków na temat zaistniałych trudności. Sesje dla par zazwyczaj są dłuższe niż w terapii indywidualnej, a w spotkaniach biorą udział jednocześnie dwie osoby (chyba że terapeuta zdecyduje o tym, że powinna zostać odbyta terapia indywidualna). Zadaniem par w tym rodzaju terapii jest wypracowanie dla siebie rozwiązań, przywrócenie sobie harmonii oraz znalezienie sposobu na funkcjonowanie w taki sposób, aby pasowało to obydwu stronom.
Na terapię dla par należy zgłosić się w przypadku wystąpienia różnych problemów w związku, na przykład:
1. Z powodu objawów u jednego z partnerów, np. kiedy jeden partner ma depresję, często to odbija się na drugiej stronie i jest to powodem do rozpoczęcia wspólnej terapii
2. W przypadku nieustannych konfliktów i nieumiejętności porozumienia się ze sobą, a celem takich spotkań jest rozwiązanie problemu lub podjęcie wspólnej decyzji o rozstaniu
3. Z powodu dominacji jednego z partnera
4. Wystąpienia zdrady
Ale jest znacznie więcej powodów, które powinny skłonić małżeństwa (lub pary) do zgłoszenia się na terapię dla par. Już w momencie, w którym przez chwilę przechodzi jednej ze stron taka myśl albo ewidentnie więcej kłócicie się, niż rozmawiacie – powinniście zgłosić się do specjalisty, aby uratować swój związek (albo iść dalej osobno, żeby nie doprowadzić do psychicznego wyniszczenia u jednej lub drugiej strony).
Nie każda para może jednak pójść na terapię dla par. Absolutnymi przeciwwskazaniami są np. stosowanie przemocy przez jednego z partnerów, prowadzenie podwójnego życia, z którego nie ma zamiaru się zrezygnować, podjęcie przez jedną stronę decyzji o rozwodzie i braku akceptacji z drugiej strony czy w przypadku innych, bardzo poważnych problemów, które powinny zostać rozwiązane w sposób zupełnie inny.
Terapia dla par przynosi dla związku wiele korzyści, wśród których wymienia się:
1. Poprawę komunikacji
2. Modyfikowanie destrukcyjnych i dysfunkcyjnych zachowań
3. Zmianę poglądu na relację
4. Redukcję unikania emocji
To wszystko pomaga parom na stworzenie lepszego, trwalszego i zdrowszego związku – chociaż niewątpliwie wymaga to bardzo dużo pracy.
Znajdź najlepszego psychoterapeutę dla par online na Psychomedi.pl, który pomoże Ci odbudować swoją relację.