Psychoterapia dla osób dorosłych jest oparta na rozmowach z psychoterapeutą. Zupełnie inaczej ma się terapia w przypadku dzieci. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób przeprowadza się terapię dla dzieci; w jaki sposób specjalista może motywować dziecko do zwierzeń i dzielenia się swoimi przemyśleniami? Jakie w ogóle obszary można przepracować z dziećmi?
Podstawami terapii dla dzieci są różnego rodzaju problemy emocjonalne oraz wychowawcze. Terapia dla dzieci i młodzieży jest polecana w przypadku wystąpienia problemów z emocjami, kiedy mierzą się z trudnymi sytuacjami, gdy dzieci sygnalizują jakiekolwiek problemy w domu czy z rówieśnikami, gdy wykazują symptomy charakterystyczne dla problemów psychicznych.
Terapię w przypadku dzieci należy dostosować do jego problemów, a jednocześnie skupić się na jego wieku i etapem rozwoju. Ważne jest również zaangażowanie rodziców, nauczycieli i innych bliskich, jeśli tego akurat wymaga praca nad danym problemem. Ważnymi obszarami terapii dla dzieci jest dobór odpowiednich metod komunikacji, określenie roli rodziców i opiekunów, wsparcie rozwoju poznawczego i emocjonalnego, nauka regulacji emocji, praca nad tożsamością oraz postawienie celów i ich realizacja, a oprócz tego – zachęcanie do samodzielnego rozwoju w trakcie procesu terapeutycznego.
Dzieci terapeutyzuje się zupełnie inaczej niż dorosłych – można to robić, opierając się na różnych formach terapii. Mogą one różnić się w zależności od tego, z jakim dokładnie problemem zgłasza się rodzic ze swoim dzieckiem. Szczególnie poleca się takie rodzaje terapii jak:
1. Terapia poznawczo-behawioralna – polega na zmianie myśli i zachowań z tych niepożądanych na te, które będą lepiej służyły dziecku
2. Terapia przez zabawę – daje najlepsze rezultaty terapeutyczne w przypadku dzieci bardzo młodych
3. Integracja sensoryczna – przeznaczona dla dzieci z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego
4. Arteterapia – używa sztuki jako głównego sposobu komunikacji
5. Muzykoterapia – używa muzyki jako głównego sposobu komunikacji
6. Terapia psychodynamiczna – skupia się na analizie wewnętrznych konfliktów oraz nieświadomych wzorców
7. Terapia rodzinna – w tej terapii udział bierze cała rodzina, aby nauczyć się lepszej komunikacji i sposobu rozwiązywania konfliktów.
8. Terapia skoncentrowana na traumie – w przypadku bardzo bolesnych wspomnień i wydarzeń w życiu dziecka.
Jeśli poszukujecie najlepszego terapeuty dla swojego dziecka – znajdziecie go na Psychomedi.pl w zakładce o terapii dla dzieci.