Ładuję ...

Terapia grupowa

Terapia grupowa

Terapia grupowa jest rodzajem terapii, który polega na regularnych spotkaniach w określonej grupie osób, którym przewodzi zazwyczaj jeden lub dwóch terapeutów. Nie ma żadnych konkretnych schematów terapii grupowej, ale istnieją różne rodzaje takich terapii, ze względu na różne grupy pacjentów. Jak dokładnie wygląda kwestia terapii grupowej? 

Terapia grupowa – co to jest? 

Terapia grupowa to terapia konkretnych grup pacjentów, która odbywa się regularnie i prowadzona jest przez jednego, niekiedy dwóch, terapeutów. Mówiąc najprościej, to terapia grupowa jest całkowitym przeciwieństwem terapii indywidualnej, w której leczenie polega na jednostkowym kontakcie na linii pacjent-terapeuta. Zupełnie inaczej jest w programie terapii grupowej, gdzie traktuje się grupę jako jednostkę. Długość terapii grupowej zależy od tego, czy pracujemy nad sobą w terapii otwartej czy zamkniętej. Ta pierwsza pozwala na dołączanie nowych uczestników w każdym tygodniu trwania terapii. Z kolei w terapii zamkniętej – wszyscy uczestnicy zaczynają i kończą terapią razem. Dzięki terapii grupowej możliwe jest wykształcenie wsparcia między pacjentami, porównywanie swoich historii oraz zaprzestanie odczuwania osamotnienia w swojej chorobie. Osoby, które mają problemy z komunikacją – bardzo dużo zyskują na terapii grupowej. Często dzięki innym uczestnikom terapii grupowej, jednostka ma szansę spojrzeć na swój problem z dystansem i poprzez pryzmat innych klientów, którzy uczęszczają na terapię grupową. 

Terapia grupowa – dla kogo? 

Terapia grupowa jest przeznaczona dla osób, które tworzą jakąś zależność. Dlatego właśnie terapia grupowa jest szczególnie polecana osobom, które borykają się z problemami natury społecznej, między innymi z fobią społeczną. Terapią grupową zaleca się również w uzależnieniach, cierpiących na depresję czy lęki, a także z zaburzeniami osobowości.