Ładuję ...

Leczenie depresji

Leczenie depresji

Słowo „depresja” w codziennej komunikacji jest używana kompletnie niepoprawnie. Niektórzy mówią o depresji w kontekście drobnych spadków nastroju i niepowodzeń. W rzeczywistości jest to bardzo poważne zjawisko – to zespół emocjonalnych i fizycznych problemów, które mają charakter przewlekły i są one bardzo poważne. Statystycznie depresja zaczyna dotykać coraz więcej osób i zaczyna się ją rozpatrywać w kategorii chorób cywilizacyjnych. Całe szczęście w depresji można sobie pomóc, chociaż z całą pewnością jest to bardzo trudny proces. Co warto wiedzieć o terapii depresji? 

Depresja – objawy i przyczyny

Depresja, według WHO, jest główną przyczyną niesprawności oraz niezdolności pracy na świecie, a jednocześnie to jedno z najczęściej diagnozowanych zaburzeń psychicznych. Istnieje wiele czynników, które mogą sprawić, że dojdzie do rozwoju depresji. Są to między innymi czynniki biologiczne (takie jak zmiany neuroprzekaźników w mózgu), czynniki psychologiczne (problemy rodzinne, traumy, stresujące sytuacje życiowe), czynniki społeczne oraz kulturowe (poczucie osamotnienia, problemy zawodowe i prywatne). Najczęściej jednak depresja jest wypadkową kilku różnych czynników. 
Czynniki mogą mieć wpływ na powstanie różnych rodzajów depresji, a to z kolei prowadzi do różnych symptomów choroby. Najczęstsze objawy, mogące świadczyć o depresji to: 

1.    Stopniowa utrata radości z życia 
2.    Myśli depresyjne 
3.    Myśli samobójcze 
4.    Lęk 
5.    Zaburzenia koncentracji
6.    Problemy ze snem i/lub bezsenność 
7.    Zaburzenia apetytu
8.    Zobojętnienie
9.    Brak odczuwania przyjemności z życia 

I wiele, wiele innych. Chociaż są one charakterystyczne – to nie są one jedynymi objawami depresji, które można obserwować. Przede wszystkim jednak – z depresją należy się zmierzyć. W jaki sposób można to zrobić? 

Jak leczyć depresję? 

Diagnozowaniem depresji zajmuje się psychiatra, który dokładnie wysłucha pacjenta, sprawdzi jego objawy i lepiej go pozna. Dzięki temu będzie możliwe zaproponowanie odpowiedniego leczenia, które powinno opierać się na farmakoterapii oraz psychoterapii, dopasowanej do problemu. Szczególnie polecane w przypadku leczenia depresji są terapie: 

1.    Poznawczo-behawioralną – skupia się na zmianie negatywnych myśli i przekonań 
2.    Interpersonalną – bazuje na założeniu, że depresja w znacznym stopniu powiązana jest z relacjami międzyludzkimi w życiu pacjenta 
3.    EMDR 
Jeśli potrzebujecie specjalisty, który może pomóc wam z terapią depresji – sprawdźcie polecanych specjalistów na Psychomedi.pl.