Ładuję ...

Zaburzenia lękowe

Zaburzenia lękowe

Lęk jest absolutnie normalnym doznaniem, który pojawia się często na przestrzeni całego życia. Jednak, kiedy odczuwamy lęk w absolutnie naturalnych sytuacjach – może to świadczyć o zaburzeniu lękowym. U takich osób uczucie niepokoju trwa bardzo długo, jest bardziej nasilony i dotyczy sytuacji, które normalnie nie wzbudzają lęku. Zaburzenia lękowe (dawniej nazywane nerwicami) są jednymi z najczęściej występujących problemów psychicznych – znacznie częściej dotykają również kobiet niż mężczyzn. Co jeszcze należy wiedzieć o zaburzeniach lękowych? 

Zaburzenia lękowe – jak się objawiają? 

Zaburzenia lękowe objawiają się takimi symptomami jak np. poczucie zmartwienia, trudność w uspokajaniu się, poczucie przytłoczenia, ciągły niepokój, pojawienie się objawów somatycznych np. bólu brzucha, głowy czy zaburzeń w poruszaniu się. 
Przyczynami zaburzeń lękowych są między innymi: 

1.    Stresujące wydarzenia 
2.    Problemy ze zdrowiem 
3.    Substancje psychoaktywne 
4.    Czynniki osobowościowe 
5.    Zaburzenia występujące w rodzinie wcześniej. 

Rodzaje zaburzeń lękowych 

Zaburzenie lękowe to bardzo szerokie pojęcie, które obejmuje kilka rodzajów zaburzeń. To między innymi: 

1.    Fobia społeczna, czyli lęk przed uczestnictwem w sytuacjach społecznych 
2.    Fobie specyficzne np. zwierzęce, lęk przed zastrzykami, lęk wysokości czy inne fobie 
3.    Zespół lęku uogólnionego, czyli lęk przed potencjalnym nieszczęściem bądź katastrofą, charakteryzujący się nadmiernym zamartwianiem
4.    Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, czyli powtarzające się występowanie obsesji i kompulsji 
5.    Zespół ostrego stresu (ASD) i/lub zespół stresu pourazowego (PTSD)

Nawet tak popularny lęk przed pająkami czy wysokością jest właśnie rzeczoną fobią. Niezależnie jednak od tego, co jest powodem powstawania lęku oraz jak się on objawia – można sobie pomóc. W tym celu poleca się terapię, która skoncentrowana jest na wyleczeniu zaburzeń lękowych. 

Jak leczyć zaburzenia lękowe? 

Zaburzenia lękowe można leczyć zarówno psychoterapią, jak i farmakoterapią. Najczęściej wykorzystywanym rodzajem terapii w przypadku zaburzeń lękowych jest terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym, ale od pewnego czasu wskazuje się również terapię EMDR jako jeden z najskuteczniejszych sposobów leczenia zaburzeń lękowych. Warto wprowadzić do tego również inne działania jak odpowiednia ilość snu, medytacja, regularne ćwiczenia fizyczne i odpowiednia dieta. 

Znajdź odpowiedniego terapeutę zaburzeń lękowych online na Psychomedi.pl.