Psychoterapeuta to kolejny ze specjalistów, który zajmuje się pomocą osobom z problemami psychologicznymi. W przeciwieństwie do psychiatry – nie jest lekarzem, a w odróżnieniu od psychologa – ma ukończoną specjalną szkołę, która pozwala na świadczenie specjalistycznej terapii, która zazwyczaj przyjmuje formę długoterminową. Psychoterapeuta ma za zadanie, w zależności od nurtu, w którym pracuje, wspomóc leczenie, zmienić sposób myślenia oraz ustabilizować emocje swojego klienta. Co warto wiedzieć o zawodzie psychoterapeuty?
Psychoterapeuta to wykwalifikowany specjalista, który ukończył studia wyższe (na kierunku psychologii, pedagogiki lub medyczne), a następnie profesjonalne szkolenie podyplomowe z psychoterapii, co pozwala mu na świadczenie specjalistycznych terapii. Przyszły terapeuta, zanim będzie mógł pomagać innym ludziom, sam musi skorzystać z psychoterapii, aby jak najlepiej zrozumieć procesy terapeutyczne. Zazwyczaj psychoterapeuci mają swoje dziedziny, w których pracują i do których się specjalizowali, dlatego wyróżnia się kilka rodzajów terapii.
Psychoterapeuta opiera się na rozmowach z pacjentem oraz wspomaga się różnymi technikami, które są przypisane dla danego nurtu. Psychoterapia pomoże przy takich problemach jak:
I wiele, wiele więcej. Do zgłoszenia się do psychoterapeuty może skłonić nas psychiatra, ale warto wybrać się do tego specjalisty, jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy, takie jak: długotrwały smutek, problem w kontrolowaniu emocji, ataki paniki, agresja, trudności z nawiązywaniem relacji, szkodzenie sobie lub innym, zaburzenia odżywiania, obniżenie nastroju, problemy fizyczne wskazujące na problemy psychiczne czy uczucie bezsilności i brak ewidentnej poprawy, mimo podejmowania prób w tym kierunku.
Wielu psychoterapeutów specjalizuje się w konkretnych nurtach, a każdy z nich wykazuje mniejszą lub większą skuteczność w odniesieniu do problemów. Można więc spotkać psychoterapeutów, którzy specjalizują się w takich dziedzinach terapii jak:
A to zaledwie kilka z rodzajów terapii, którymi wspomagają się specjaliści.
Psychoterapia przyjmuje charakter długofalowy i zazwyczaj trwa od kilkunastu do nawet kilkuset spotkań, w zależności od problemu, z jakim zgłasza się klient. Dlatego ważne jest, aby osoba, z którą będziemy pracować, była dla nas odpowiednia. Zdajemy sobie sprawę, że w mniejszych miastach i na wsiach takiego wyboru nie ma, dlatego wychodzimy naprzeciw każdemu, kto nie ma możliwości w swoich stronach skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Psychomedi.pl proponuje wizyty u psychoterapeutów online, bez konieczności wychodzenia z domu, co jest tak samo efektywne, jak wizyty w gabinecie. Bez kolejek, z szybkimi terminami i dużo taniej niż wizyty u psychoterapeutów stacjonarnie. Duży wybór specjalistów pracujących w różnych nurtach i specjalizujących się we wspieraniu w różnych chorobach, a to wszystko w jednym miejscu – w bezpiecznej platformie Psychomedi.pl.